Így tehetünk félre az egészségünkre

2024.07.23.Gazdaság 3,5 perc olvasási idő698 szó

Az állami egészségügyi ellátásban már nem igen tudunk helyet csinálni magunknak, időpont alig van, az orvosok nem érnek rá, tehát felmerül a kérdés, hogy vajon mit tehetünk azért, hogy időben kezeltessük magunkat. Több megoldás létezik arra, hogy biztonságban érezhessük magunkat.

Az egyik az egészségpénztár, a másik a magánbiztosítás, amik mind remek választások, ha az egészségünkre szeretnénk félretenni.

A jó hír ráadásul az, hogy az egészségpénztár esetében akár 150 ezer forintos szja-visszatérítést is igénybe vehetünk. Ezt magánorvosnál, klinikákon vehetünk igénybe, ott tudjuk elkölteni. A MediHelp magán egészségbiztosítás viszont bár nem számít megtakarításnak, jó választás lehet, ha nem tudjuk vagy akarjuk állandóan saját zsebből fizetni az ellátást.

Mikor éri meg az egészségpénztárt választani?

Évente készülnek felmérések azzal kapcsolatban, hogy a hazai lakosság hány százaléka rendelkezik valamilyen egészségbiztosítással, egészségpénztári tagsággal. Nemrég kiderült, hogy a magyar emberek számára fontos az egészséges életmód, így igyekeznek ehhez minden anyagi fedezetet megteremteni. Az adatok szerint növekszik mind az egészség-, mint az önsegélyező pénztári befizetések aránya, főleg aktív sportolok esetén. Bár volt egy kis megtorpanás pár éve, nemrég új rekord született.

Jelenleg nagyjából 1,1 millió pénztár tagot számlálnak, ami nem csoda, hiszen ide rájön a maximum 150 ezer forintos állami támogatás. Ha például egy évben befizetünk 100 ezer forintot, akkor erre a kormány rápakol még 20 ezer forintot, amit aztán a magán ellátásban költhetünk el szűrésekre, gyógyszerekre, gyógyhatású készítményekre.

Mikor jobb választás az egészségbiztosítás?

A magánegészségügyből senki sem zárható ki, bárki igénybe veheti, nem lesz szüksége hozzá semmilyen biztosításra, csak fizetünk érte és már el is látnak bennünket. Ez persze azt jelenti, hogy minden hónapban ki kell fizetni egy adott összeget a biztosító számára. Ez bár nem számít megtakarításnak, sokkal kisebb kockázatot jelent probléma esetén, hiszen egy-egy vizsgálat több tízezer forintba kerülhet.

Amennyiben tehát fizetjük a havi díjat és történik valami, akkor jogosultak vagyunk a magán ellátás szolgáltatásaira. Mivel az állami ellátásba szinte képtelenség bejutni, TB-járulék fizetése nélkül pedig nem is lehet, így az emberek egy része kénytelen lépéseket tenni ez ügyben. A lakosság 12 százaléka rendelkezik valamilyen biztosítással, bár ehhez hozzátartozik, hogy a többség a munkáltatója révén jut hozzá.

Mivel a magán biztosításnak minden esetben havi díja van, ami sokszor 8-10 ezer forintot is jelenthet, így nem mindenki engedheti meg magának, főleg, aki minimálbérből él. Bár, ha összeszámoljuk, hogy egy-egy alkalommal mennyi pénzt hagyunk ott a klinikákon, akkor arra is fény derül, hogy nem is olyan sok az a havi összeg. Nem beszélve arról, hogy így nem stresszelünk azon, miből fizetjük ki a szűrések, vizsgálatok díját.

Teljes mértékben a szolgáltatási csomagtól függ, hogy mennyibe kerül havonta az egészségbiztosítás. A munkáltatói csomagok persze olcsóbbak, így nem véletlen szokták a cégek ezt a juttatási formát választani.